História

História letiska v Spišskej Novej Vsi

Podľa dostupných prameňov sa história lietania v meste Spišská Nová Ves začína písať v roku 1914. Vtedy dolnozemský Slovák z Békéscaby, Andrej Kvas, ako prvý pilot v Uhorsku so svojím lietadlom „KVAS 5“ organizoval a predvádzal letecké dni na Slovensku. Okrem Spišskej Novej Vsi mohli jeho vystúpenia vidieť aj diváci v Košiciach, Levoči, Leviciach, Ružomberku, Trenčíne, Piešťanoch a Nitre.

Samotné letisko bolo vybudované v rokoch 1935-36 ako vojenské letisko s leteckými kasárňami. V roku 1938 začali Čs. štátne aerolínie prevádzkovať linku Praha – Bratislava – Sp. N. Ves – Slatinské Doly. Na tejto linke lietali až do 14.3.1939.

Letisko plnilo významnú strategickú úlohu v armáde a 24.3.1939 bolo bombardované maďarským letectvom. Udalosti tých dní vošli do histórie pod názvom „Malá vojna“.

Na športové účely sa spišskonovoveské letisko začalo využívať v roku 1954, kedy vznikol miestny aeroklub Zväzarmu. Svoju činnosť začali odbory motorového a bezmotorového lietania a parašutizmu.

Objekt letiska, ako aj športová činnosť, prešli počas svojej existencie viacerými zmenami. Na letisku sa organizovali mnohé súťaže, niektoré s celoštátnym významom. Z letiska sa stalo stredisko vrcholového športu. Členovia aeroklubu dosahovali špičkové výkony najmä v parašutizme a v bezmotorovom lietaní.

Dnes na letisku sídli aeroklub a jeho členovia rozvíjajú svoju aktivitu v lietaní motorovom, bezmotorovom a v parašutizme.

Fotogaléria